Изгодни оферти за дрехи

Градове в Австралия

Канбера

Шестдесет процента от населението на Австралия е съсредоточено в и около столицата Канбера. Градът е осми по големина в страната, като изостава след почти всички столици на другите щати. За столица на Австралия са се състезавали два града - Мелбърн и Сидни и за да се сложи край на този спор е избрана Канбера. В града си заслужава да се видят Австралийският парламент, Военният мемориал, Националната галерия, Технологичният център Куестакон, Националната библиотека, Портретната галерия и много други. Много интересен е и Националният музей на динозаврите. Повечето институции в столицата са отворени и свободно посещаеми от граждани и туристи, в това число и Парламентът и Съдът. 
Освен на архитектурата, Канбера дължи до голяма степен своето очарование и на изкуството. В града често се провеждат музикални и театрални фестивали, някои в сградата на Националния театър, други в Уличния театър и зала Алберт. Един от грандиозните музикални фестивали е Стоунфестът, който пък се състои ежегодно в Университета на Камбера.

Мелбърн

Град Мелбърн, столица на щата Виктория, се намира в югоизточна Австралия. Разположен е на естествен залив, познат като Порт Филип, на устието на р. Яра. Населението наброява над 4,1 милиона души, което го прави втория по населеност град в страната, след Сидни.
Мелбърн е космополитен град. Въпреки това е известен с добрите си условия за живот, висок стандарт и сравнително високата степен на сигурност. Има силно развит културен и конгресен туризъм . Някои от емблематичните обекти за града включват: кулата Еурека (най-високата в града), сградите на казино Краун и ЖП гарата Флиндърс Стрийт Стейшън, Викторианският арт център и други. Любителите на природата могат да се разходят из градският парк Фицрой и Кралските ботанически градини, а в околността на града могат да бъдат посетени различни резервати и национални паркове.
Любопитен факт е, че в Мелбърн е намерено най-голямото парче самородно злато, откривано някога.

Сидни

Сидни е най-големият и най-стар град в Австралия (основан през 1778 г.), столица на щата Нов Южен Уелс. Разположен е на брега на Тасманово море, в югоизточната част на страната. Населението на Сидни, заедно с предградията му, е около 4,76 милиона души, а населението в централната градска част е около 146 297 души. Градът е най-големият финансов, транспортен, търговски и културен център в Австралия. Заобиколен е от природа и национални паркове, които достигат чак до кварталите и брега на пристанището. Сградата на операта в Сидни е едно от най-великите архитектурни творения на съвремието. Тя е дело на датския архитект Йорн Утсон. Официално е открита през октомври  1973 година. Идеята на архитекта била да създаде сграда, наподобяваща издути от вятър платна.

Бризбейн

Бризбейн е столицата на щата Куинсланд. Градът има около 940 000 жители, а в околностите живеят около 1,73 млн души.Градът е наречен на сър Томас Бризбън (1773–1860) – британски офицер и колониален управител, роден в бившето графство Еършър, Шотландия. Преди британската колонизация Бризбейн е известен сред местното племе на турбулитекато 'Мееаан-джин'. Разположен е върху много тепета. Най-високото от тях достига 300 метра. Близостта му до реката определя и влажния и горещ климат през лятото. Зимите тук са хладни и сухи, но температурите рядко са минусови.
Множество поточета кръстосват града. Това е и една от причините местните да го наричат „Австралийската Венеция“. Като архитектура, обаче, сградите в Бризбейн, съвсем не наподобяват тези във Венеция. В по-голямата си част, особено централната, градът е застроен от еднофамилни ниски къщи. Стилът се нарича Queenslander и в него са включени основно дървени конструкции с големи чардаци и високи тавани.

Аделаида

Аделаида или Аделейд е главен град на Южна Австралия. Разположен е на брега на Индийския океан в залива Сейнт Винсънт. Той е петият по население град в Австралия. Наброява 1 138 800 жители. Основан e през 1836 г. и е наречен на британската кралица Аделаида Саксен-Мейнинген. Градът е проектиран с прави улици, разделени от широки булеварди и големи площади, изцяло заобиколени от паркове. Още от началото на своето съществуване Аделаида се прочува със своята религиозна свобода, политически прогресивизъм и отстояване на гражданските права. Това е причината тук да се настанят хора от различни вероизповедания, както и да му дадат прякора „градът на църквите”. Аделаида е железопътен възел, има аерогара и пристанище. Развити са корабостроителната, автомобилната, самолетната, химическата, военната промишленост. Има университет, консерватория, обсерватория, аграрен институт и много музеи.

Хоубарт

Хоубарт е пристанищен град в Австралия, главен град на островния щат Тасмания. Разположен е в красив залив около устието на река Дъруен. Основан е през 1803 г. Преобладават ниските сгради. Има много увеселителни заведения. Ежегодно там се провежда един от най-големите голф-турнири. Населението му е 219 287 жители. Всички основни забележителности на града могат лесно да се разгледат пеша, включително парковете като „Куийнс Домейн“ и Кралската тасманийска ботаническата градина. Едно ново попълнение към семейството на местните атракции е Музеят на старото и новото изкуство. Вътре се помещава смесена колекция от историческо изкуство и артефакти – от зората на цивилизацията и Древен Египет до Ренесанса и модерните артинсталации. Това добавя ново измерение към този красив град, вече бездруго известен с живописното си разположение, историческите сгради, отличната морска храна и вина, със своите плажове, водни спортове, велосипедни алеи и пешеходни маршрути.

Пърт

Пърт е най-големият град и столица на щата Западна Австралия. Разположен е на брега на река Суон и на изток е ограничен от възвишенията Дарлинг. Наречен е в чест на своя шотландски съименник, но е много по-голям от него. Населението му наброява над 1 800 000 жители.
В околностите на мегаполиса има открито селище, което се датира отпреди 39 000 г. Доказателство за първите обитатели на западния бряг са над 180 археологически обекта, които според проучванията са датирани между 8 000 и 29 000 г. След аборигените по тези места се заселват европейците, които през 1829 г. официално основават града. Днес Пърт е богат културен център, в който може да посетите Художествената галерия на Западна Австралия, музеят на западноавстралийската история и института по изкуствата. В центъра на мегаполиса е разположен най-големия вътрешноградски парк в света. На около 250 км. северно от Пърт се намира пустинята Пинакъл, която привлича с необичайните си скални образувания. Някои от тях могат да се оприличат на различни животни или предмети от бита.


Изгодни оферти за дрехи